Snad každý sběratel se někdy zamýšlel nad problémem čištění mincí. A to zejména proto, že chtěl alespoň trošku vylepšit kvalitu mince ve své sbírce. Důvody jsou různé: hezká mince ve sbírce, snaha o identifikaci silně korodované mince, ale častěji mince lépe vypadající a tudíž lépe prodejná.
Proč nečistit mince po domácku
Řada sběratelů ale i laiků se pak podomácku pokouší mince podle nejrůznějších často bizarních receptů čistit a všelijak vylepšovat. Tyto pokusy obvykle nedopadnou dobře, často také dochází k nenapravitelným škodám, proto radíme mince pokud možno nečistit!
Když už tato potřeba vznikne je naprosto nutné obrátit se na specialistu, který dokáže přesně určit metodu čištění tak aby nedošlo k poškození samotné mince. Výsledek práce opravdového profesionála na čištění mincí vidíte na fotografiích níže.
Náš odborník na čištění mincí
Milan Černý je naším odborníkem na čištění mincí, sám o sobě říká: Od roku 2009, kdy jsem si pořídil detektor kovů jsem postupně začínal nacházet nejrůznější mince. To mne dovedlo k tomu, že vlastně nevím, o jaké mince se jedná. Vzhledem ke skutečnosti že mne tento koníček velmi zaujal, začal jsem se mu věnovat a již v r. 2010 jsem zatoužil po poznání, proto začalo samostudium mincí. Jak šel čas, a kupily se nálezy, uvědomil jsem si, že vlastně doma nechci mít jen kupu neidentifikovaných mincí, navíc nijak neočištěné. To mne inspirovalo že jsem mince začal čistit a zařazovat.
Od r. 2011 jsem postupně přecházel z (rádoby osvědčených metod), k uznávaným restaurátorským a konzervačním metodám. Zároveň jsem od roku 2011stal externím spolupracovníkem Oblastního muzea – Praha východ, Brandýs nad Labem, 2012 – regionálního muzea Mělník. Od r. 2019 externím spolupracovníkem Městského muzea v Čelákovicích.
Krom čištění mincí se specializuji na svátostky a křížky a od 13. listopadu 2014 se tomu věnuji na profesionální úrovni. Krom popisu i určování se věnuji čištění a konzervaci předmětů jak uznávanými metodami, tak i vlastními které se mi postupně osvědčily v dlouholeté praxi cca 10. let.
Publikační činnost – články
- WEB: Lovec Pokladů.cz :
- Stručný přehled variant křížků typu IMMACULATA CONCEPTIO 15. března 2020
- Šlikovský dvoutolar 21. února 2012
- Když se řekne říman..... 26. září 2013
- Devocionalie - pohledem sběratele část 1 / 16. dubna 2017
- Devocionalie - pohledem sběratele část 2 / 17. dubna 2017
- Křížky jako symbol a co o nich vlastně víme / 9. června 2017
- Figurální svátostky postavy sv. Antonína z Padovy v průběhu 20. Století / 2. února 2021
- Svátostky řádu SV. Benedikta z Nursie (1.díl.) / 14. Února 2023
- Časopis Detektor Revue: „Znovunalezení Palladia země české“ 01/2023 (str. 16. – 21.)
Praxe v čištění mincí
- soubor zlatých a stříbrných minci : Aurea Praha
- soubor devocionálií: Městské muzeum v Čelákovicích (čištění, konzervace – popis)
- soubor archeologických artefaktů: Městské muzeum v Čelákovicích (čištění, konzervace – popis)
- soubor devocionálií: Archaia Praha z.ú. (čištění, konzervace – popis)
- popis a určení souboru devocionálií : Archaia Brno (popis a datování)
- popis a určení souboru devocionálií : Archaia Jihlava (popis a datování)
Nabídka služeb v oblasti numismatiky
- Odborné čištění zlatých, stříbrných i měděných mincí, medailí a odznaků. Použití standardních konzervátorských postupů i zcela nových metod se zachováním pokud možno původní patiny.
- Odstraňování korozivních a oxidačních produktů: železitá rez, oxidy mědi, minerální usazeniny apod.
- Možnost patinování stříbrných a měděných mincí stálobarevným patinovacím roztokem s možností do tónování původní patiny
- Opravy po neodborném zásahu vlivem nešetrného čistění.
- Drobné opravy po nevhodném zásahu do vzhledu mincí.
- Konzervace nejkvalitnějšími vosky.
Čištění a konzervace je možné dohodnout pouze po osobní prohlídce daného předmětu. Dle stavu a stupně znečištění bude stanovena cena za službu.
Máte zájem o čištění mincí?
V případě Vašeho zájmu o profesionální čištění mincí nás neváhejte kontaktovat.